Kiedy zgłosić się do ZUS po wypłatę jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy?

brooke-lark-194254-unsplash

Brooke Lark

Z takim pytaniem spotykam się dość często. Wynika to z dość niekorzystnego zapisu w ustawie w tym zakresie. W ustawie wskazano, że wniosek o jednorazowe odszkodowanie można złożyć „po zakończeniu leczenia i rehabilitacji”. Niby wydaje się to dość logiczne, bo wysokość odszkodowania zależy m.in. od wysokości uszczerbku na zdrowiu, a o nim można definitywnie stwierdzić po zakończeniu leczenia. W praktyce ta regulacja natomiast przysparza wiele problemów.

Podstawowe pytanie nasuwa się samo. Co z pracownikami, którzy nigdy nie zakończą leczenia albo rehabilitacji po wypadku? Doskonałym przykładem będzie niedowład nogi jako następstwo wypadku przy pracy. W takiej sytuacji pracownik do końca życia będzie przecież rehabilitował kończynę, chociażby po to aby jej sprawność nie ulegała pogorszeniu.

Dokładnie taki przykład przedstawiłam pracownikowi instytucji ubezpieczeniowej. W odpowiedzi usłyszałam, że do wykazania zakończenia leczenia i rehabilitacji potrzeba złożyć druk N9, w którym lekarz prowadzący pracownika określa czy leczenie zostało zakończone oraz jakie są rokowania. Pracownik instytucji ubezpieczeniowej zasugerował mi, aby lekarz opisał w druku jak sprawy się mają tzn. że leczenie co do zasady jest zakończone ale rehabilitacja będzie całe życie. Wtedy ZUS może uwzględni taki wniosek i ruszy machinę pt. „jednorazowe odszkodowanie”.

Każdy chyba teraz pomyślał o tym, że przecież leczenie jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza jak jesteśmy zmuszeni do korzystania z publicznej służby zdrowia. Czas oczekiwania na zakończenie leczenia, wydłuża czas oczekiwania na jednorazowe odszkodowanie. Chociaż roszczenie o wypłatę jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy się nie przedawnia, te pieniądze przydałyby się pracownikowi właśnie w momencie leczenia. Podsumowując, w przypadku poważniejszych urazów od wypadku do wypłaty odszkodowania może minąć nawet kilka lat.

W ustawie co prawda przewidziano możliwość złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości uszczerbku na zdrowiu i dopłatę do jednorazowego odszkodowania. Niezależnie od tego, aby nawet pierwszy raz uzyskać odszkodowanie rehabilitacja i leczenie musi być zakończone. Ale czy wniosek o ponowne ustalenie wysokości uszczerbku na zdrowiu można składać w nieskończoność? Przepisy tego nie wyjaśniają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s