Szkolenie BHP a wypadek przy pracy

Dość często mamy do czynienia z wypadkami przy pracy, gdzie okazuje się że pracownicy nie zostali przeszkoleni z zasad BHP. Najczęściej pracodawca podsuwa im do podpisania listę obecności na szkoleniu, które nigdy nie miało miejsca… No właśnie i co wtedy? Kto ponosi winę za wypadek?

Zacznijmy od początku.

W prawie nałożono na pracodawców obowiązek przeszkolenia pracownika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W praktyce często szkolenia takie się nie odbywają, a już na pewno nie przed przystąpieniem przez pracownika do wykonywania pracy.

Jeżeli szkolenie nie było przeprowadzone, a pracownik swoim zachowaniem naruszy zasady BHP, jego zachowanie będzie tylko jedną z przyczyn wystąpienia wypadku przy pracy. To ważne, ponieważ gdy zachowanie pracownika naruszające zasady bhp nie jest wyłączną przyczyną wypadku, nadal przysługują mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

Nawet jeżeli pracodawca przeprowadził szkolenie, do jego obowiązków należy również kontrola czy pracownicy zrozumieli zasady i czy potrafią się do nich zastosować. W przypadku negatywnych wyników kontroli pracodawca powinien dodatkowo przeszkolić pracowników bądź nawet nie dopuścić ich do pracy do czasu całkowitego pojęcia zasad BHP.

Obarczyć winą pracownika za wypadek nie można również, gdy wypadek przy pracy wynika z niewłaściwych zabezpieczeń, środków ochrony pracy czy złej organizacji stanowiska pracy. Jeżeli pracownik zgłaszał swoje zastrzeżenia w tym zakresie pracodawcy, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za wypadek przy pracy będzie również leżeć wówczas po stronie pracodawcy i nawet współprzyczynienie się pracownika nie będzie pozbawiać go prawa do świadczeń.

Podsumowując, samo przeprowadzenie szkolenia z zasad BHP przez pracodawcę nie przerzuca odpowiedzialności za wypadek przy pracy na pracownika uczestniczącego w wypadku. Tym bardziej jeżeli szkoleń w ogóle nie było, pracownik nie może być obciążony wyłączną winą za wypadek.

Niestety problematyczne w praktyce jest wykazanie, że szkolenie nie zostało przeprowadzone gdy podpisaliśmy się na liście obecności. Jedynym dowodem wówczas byłyby zeznania świadków – współpracowników, którzy jeżeli nadal pracują dla tego pracodawcy nie chcą zeznawać na jego niekorzyść i mu „podpadać”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s