Wypadek w drodze do lub z pracy

craig-philbrick-428890-unsplash

Craig Philbrick

Nie każdy pewnie wie, że w naszym prawie rozróżniamy wypadek przy pracy i wypadek w drodze do lub z pracy.

Ma to bardzo daleko idące konsekwencje prawne, bowiem inaczej kształtuje się możliwość uzyskiwania świadczeń z tytułu wypadku (o czym pisałam tutaj). Niestety przy wypadku w drodze do lub z pracy mamy mniejsze pole do popisu w żądaniu wypłaty świadczeń.

Ale czym jest wypadek w drodze do lub z pracy? Kiedy zdarzenie będzie już wypadkiem w drodze a nie wypadkiem przy pracy?

Zgodnie z definicją ustawową, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

1)   innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;

2)   zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;

3)   zwykłego spożywania posiłków;

4)   odbywania nauki lub studiów.

Co najważniejsze, poszkodowanym w wypadku w drodze do/z pracy może być nie tylko pracownik wykonujący prace w oparciu o umowę o pracę. Znaczenie ma fakt podlegania ubezpieczeniu rentowemu. Jeżeli więc jesteśmy w drodze z/do miejsca, w którym wykonujemy czynności na podstawie umowy, w związku z którą odprowadzana jest składka rentowa, wypadek będzie można uznać za wypadek w drodze do/z pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że nawet przy tzw. śmieciówkach jest obowiązek uiszczania składek rentowych, grono osób dla których zastosowanie znajduje ten przepis znacznie się zwiększa.

Pamiętajmy, że wejście po drodze do domu na zakupy nie wyklucza ustalenia, że złamanie nogi przed sklepem było wypadkiem w drodze z pracy. Każde takie zdarzenie trzeba jednak oceniać indywidualnie.

Jedna uwaga do wpisu “Wypadek w drodze do lub z pracy

  1. Pingback: Jakie zdarzenie jest wypadkiem przy pracy? | WYPADEK PRZY PRACY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s