Wypadek po godzinach pracy na terenie zakładu pracy

djim-loic-69263-unsplash

Djim Loic

Otrzymałam następujące pytanie od czytelnika: czy wypadek, który miał miejsce na terenie zakładu pracy ale po godzinach pracy może być uznany za wypadek przy pracy?

Pytanie słuszne, bo mało który pracownik równo z wybiciem „godziny zero” opuszcza miejsce pracy. Do normalnych czynności po godzinach należy porządkowanie stanowiska pracy, mycie kubka od kawy czy przebranie się. Przy wykonywaniu tych prozaicznych czynności może przecież dojść do mniej lub bardziej groźnego wypadku.

Szukając odpowiedzi na pytanie czytelnika natrafiłam na wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 20 lipca 2016 r. (sygn. akt III APa 6/15). W uzasadnieniu do wyroku czytamy: „Brak podstaw do uwolnienia pozwanego od odpowiedzialności z tego powodu, że wypadek wydarzył się po godzinach pracy. Jak wynika z protokołu powypadkowego wypadek zaistniał o godz. 16.15 zaś praca trwała w tym dniu do godziny 16.00. Czas pracy pracownika nie jest wyznaczony tylko zadaniami ściśle związanymi z realizacją powierzonych obowiązków – w tym przypadku montażem płyt dachowych. Po zakończeniu tych obowiązków pracownicy wykonywali czynności porządkowe a zatem związane bezpośrednio z pracą. Fakt, że wykonał tę czynność bezpośrednio po wypełnieniu nałożonych tego dnia obowiązków nie uwalnia pracodawcy od odpowiedzialności. Powód, w chwili zdarzenia nie zerwał zatem związku z pracą, gdyż wykonywał czynności, do jakich był zobowiązany. Porządkowanie stanowiska pracy po zakończeniu podstawowych czynności jest zwykłym wykonywaniem pracy, zatem wypadek zaistniały w trakcie tych czynności jest wypadkiem przy pracy. Tym samym wypadek jakiemu uległ jest wypadkiem przy pracy.”

Zgodnie z definicją wypadku przy pracy, którą analizowałam w tym wpisie, zdarzenie musi nastąpić w związku z pracą tzn. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych jak również podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.

Czyli…. odpowiedź na pytanie czytelnika zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Nie ulega wątpliwości jednak, że większość czynności podejmowanych po godzinach pracy w miejscu jej wykonywania będzie można zakwalifikować do zwykłych czynności wykonywanych w związku z świadczeniem pracy. Z pewnością okoliczność, że do wypadku doszło po godzinach pracy nie ma tutaj przesądzającego znaczenia.

3 uwagi do wpisu “Wypadek po godzinach pracy na terenie zakładu pracy

 1. A jakby Pani Mecenas skomentowala sytuację pracownika przyjetego do pracy, który formalnie jeszcze nie rozpoczał pracy w zawodzie kierowcy, ale wybrał się z innym kierowcą aby przyjrzeć się jego jeżdzie i trasie, która jemu przyjdzie pokonywać?

  Polubienie

  • Panie Mecenasie,
   myślę że warto byłoby dowiedzieć się czy taka przejażdżka wynikła z inicjatywy pracodawcy czy potencjalnego pracownika oraz czy była konieczna. Jeżeli pracodawca obligatoryjnie jej wymagał i bez tego nie chciał wstąpić w stosunek pracy to są to argumenty do uznania tego zdarzenia za wypadek przy pracy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s