Wysokość zasiłku chorobowego przy wypadku przy pracy

michael-longmire-689531-unsplash

Michael Longmire

Niby każdy wie, ale tak nie do końca. To może wyjaśnię jak to jest z tym zasiłkiem chorobowym.

Wyróżniamy zasiłek chorobowy i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100 % podstawy wymiaru. Jest to ukłon ustawodawcy w stronę poszkodowanych w wypadkach przy pracy, bowiem w razie „zwykłej” niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy (zwykły) w wysokości 80 % podstawy wymiaru.

Ale czym właściwie jest ta „podstawa wymiaru”? Kwestie ubezpieczenia społecznego są trudne dla zwykłego zjadacza chleba, a sprawy nie ułatwia fakt, że odpowiedzi na wiele pytań znajdują się w innych ustawach niż cały trzon danej instytucji. Tak jest również w tym przypadku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik nie zdążył przepracować roku, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Za każdy jeden dzień niezdolności do pracy pracownik otrzyma jedną trzydziestą części wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Mówiąc prościej, ZUS ustala kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które otrzymaliśmy w ciągu ostatniego roku bądź dotychczasowego okresu pracy krótszego niż rok. Następnie kwotę tą dzieli na 30, a ją przemnaża przez ilość dni niezdolności do pracy pracownika. Wyliczona kwota stanowi zasiłek chorobowy do wypłaty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s