Kiedy rozpoczyna się droga do lub z pracy?

nathan-dumlao-491809-unsplash

Nathan Dumlao

Może zdarzyć się taka sytuacja, że na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić czy dany wypadek to jeszcze wypadek przy pracy czy już wypadek w drodze do/z pracy.

Trzeba pamiętać, że uznanie wypadku jednak za wypadek przy pracy jest dużo korzystniejsze dla pracownika z uwagi na możliwości uzyskania świadczeń z tytułu wypadku. Przede wszystkim, jeżeli zdarzenie będzie uznane za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Nasze przepisy nie wskazują wprost, kiedy rozpoczyna się droga do lub z pracy. Przeglądając orzecznictwo natrafiłam na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2014 r. (sygn. akt I UK 120/14). Sąd rozpatrywał sprawę, w której nauczycielka złamała nogę na schodach w szkole w trakcie jej opuszczania po skończonych zajęciach. Sąd w wyroku wyraził następujące stanowisko: Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika mieszkania (zamknięcia drzwi domu) i kończy się na granicy terenu władztwa zakładu pracy, natomiast droga z pracy do domu rozpoczyna się po przekroczeniu bramy zakładu pracy i wiedzie do progu domu (mieszkania) pracownika. Za wypadki przy pracy można uznać takie zdarzenia, które pozostają z nią w związku miejscowym, czasowym bądź funkcjonalnym. (…) Nie chodzi zatem wyłącznie o czynności pozostające w bezpośrednim związku z wykonywaniem pracy, ale także o życiowo normalne czynności towarzyszące świadczeniu pracy. (…) W pojęciu „wykonywania zwykłych czynności” mieszczą się również takie czynności jak dojście pracownika do stanowiska pracy, czynności poprzedzające i następujące po czynnościach produkcyjnych oraz inne czynności podejmowane przez pracownika w miejscu pracy, które nie są wprawdzie skierowane bezpośrednio na wykonywanie pracy, lecz służą pośrednio wypełnieniu obowiązków pracowniczych i są usprawiedliwione faktem przebywania pracownika w zakładzie pracy. Należą do nich przebranie się w ubiór roboczy, ochronny, a nawet pozostawienie garderoby w szatni, spożycie posiłku, udanie się do biura celem załatwienia spraw administracyjnych itp. Są to czynności niemające bezpośredniego związku z wykonywaniem pracy, ale które są prawnie i życiowo uzasadnione istotą stosunku pracy. Czynność zaś przemieszczania się pracownika do wyjścia z zakładu pracy, po zakończeniu wykonywania obowiązków pracowniczych, pozostaje w związku miejscowym, czasowym i funkcjonalnym z wykonywaniem przez niego zwykłych czynności pracowniczych.

Czyli, można powiedzieć że pracownik „jest w pracy” od momentu przekroczenia progu budynku, w którym stawia się żeby prace wykonywać  i wszystkie zdarzenia powstałe od tej chwili stanowić będą wypadek przy pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s