Jaki jest termin na zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy?

eric-rothermel-23788-unsplash

Eric Rothermel

Otrzymałam takie pytanie od czytelnika bloga: jaki jest termin na zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie znajduje się ani w kodeksie pracy, ani w ustawie wypadkowej. Jej namiastkę można odnaleźć dopiero w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy z 2009 r. Zgodnie z § 2 rozporządzenia, pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego.

Czyli w przepisach nie określono zatem żadnego sztywnego terminu do zgłoszenia wypadku przy pracy, a co za tym idzie żadnych konsekwencji w przypadku zbędnego zwlekania. Pracownik może zgłosić wypadek w każdym czasie i nie wypływa to na kwestie wypłaty świadczeń i odszkodowań. „Niezwłocznie” oznacza po prostu jak najszybciej. Pracownik zwolniony jest z tego obowiązku, jeżeli stan zdrowia nie pozwala mu na przekazanie informacji.

Nie tylko pracownik uczestniczący w zdarzeniu jest zobowiązany do poinformowania przełożonego o wypadku. W kodeksie pracy nałożono na każdego pracownika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego. Co więcej obowiązkiem jest również ostrzeżenie współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie.

Dlaczego szybkie zgłoszenie wypadku jest takie ważne? Upływ czasu będzie utrudniał odtworzenie sytuacji wypadku i ustalenie jego okoliczności. Z tych powodów w interesie pracownika poszkodowanego w wypadku leży szybkie przekazanie informacji i wszczęcie procedur. Dbajmy o swoje interesy i zawiadamiajmy pracodawcę czym prędzej!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s