Wypadek poza miejscem stałego wykonywania pracy

neonbrand-226753-unsplash

Neonbrand

Wielu „nie prawników” myśli, że wypadek przy pracy stanowi tylko wypadek, do którego doszło w miejscu stałego wykonywania pracy. Nic bardziej mylnego. Do tego błędnego wniosku może prowadzić prosta nazwa tej instytucji. Przepisy tym razem będą pozytywnym zaskoczeniem 🙂

Tak naprawdę zakres zdarzeń mogących zostać uznanymi za wypadek przy pracy jest bardzo szeroki. Z czego to wynika? Przede wszystkim w ustawowej definicji nie wskazano, aby wypadek musiał się zdarzyć w miejscu stałego wykonywania pracy. Co więcej, w ustawie nie zawarto żadnych ścisłych zapisów, które odnosiły by się do miejsca wykonywania pracy. Zdarzenie ma pozostać jedynie w związku z pracą, w jednej z następujących okoliczności:

 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
 • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
 • w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż powyższe, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
 • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
 • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Podsumowując, co do zasady bez znaczenia pozostaje fakt gdzie miał miejsce wypadek przy pracy, jeżeli tylko zdarzenie to miało związek z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

4 uwagi do wpisu “Wypadek poza miejscem stałego wykonywania pracy

 1. A jak wygląda kwestia wypadku przy pracy osoby wykonującej wolny zawód, albo freelancera pracującego głównie w domu? Czy gdy grafik komputerowy projektując coś na komputerze a jednocześnie gotując obiad zostanie oblany wrzątkiem, to mamy do czynienia z wypadkiem w pracy?

  Polubienie

  • Panie Mecenasie,
   oczywiście osoby wykonujące wolny zawód również mogą doznać wypadku przy pracy. Trochę inaczej wygląda wówczas kwestia ustalania okoliczności wypadku. Niemniej jednak należałoby rozważyć czy takie zdarzenie jak oblanie wrzątkiem przy gotowaniu obiadu ma związek z wykonywaniem pracy. To natomiast zależy już od konkretnego stanu faktycznego.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s