Kiedy można żądać dopłaty do jednorazowego odszkodowania?

money-pharmacy-1538319

Melissa Balkon 

Życie zna sytuacje, w których po poważnym urazie do końca życia co jakiś czas objawiają się jego konsekwencje. Co zrobić jeżeli jednorazowe odszkodowanie było wypłacone niedługo po urazie? Przecież nie obejmowało ono „zapłaty” za te późniejsze konsekwencje urazu. Czy możemy domagać się dopłaty? A jeżeli tak to ile razy i w jakim terminie?

Tutaj nasz ustawodawca nas pozytywnie zaskoczył. Ubezpieczony może żądać dopłaty do jednorazowego odszkodowania, jeżeli od dnia wydania decyzji o jednorazowym odszkodowaniu doszło do pogorszenia się stanu zdrowia, które ma związek z urazami powstałymi na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Każdy uraz ma swój charakterystyczny przebieg i z upływem czasu może się zwiększać. Jeżeli stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, wówczas za każdy dodatkowy % uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonemu przysługuje dodatkowe 20% przeciętnego wynagrodzenia.

Co prawda 10 punktów procentowych to całkiem dużo, ale zawsze lepiej taka opcja niż żadna.

Natomiast jeżeli w przypadku ponownych badań lekarz orzecznik ustali całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej jednorazowe odszkodowanie ulega zwiększeniu o kwotę stanowiącą 3,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 14.158 zł).

Po raz kolejny dobra informacja – do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania pierwotnej decyzji. Fajnie, bo co roku jest ono wyższe 🙂 Gdy zatem ponownie orzeka się o uszczerbku po wypadku sprzed 10 lat, ma to duże znaczenie dla naszego portfela.

W ustawie nie sprecyzowano, jakie zmiany w stanie zdrowia można traktować jako pogorszenie się stanu zdrowia. Nie wskazano również okresu, w jakim ujawnić się muszą objawy pogorszenia się stanu zdrowia wpływające na zwiększenie stopnia oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu. Przede wszystkim ustawodawca nie wskazał, czy dopłaty można żądać tylko raz czy kilka razy.

Można zatem stanąć na stanowisku, że nie jest to ograniczone ani ilościowo ani czasowo. O pogorszeniu zadecyduje lekarz orzecznik, z którym zawsze możemy się nie zgodzić i odwołać od jego decyzji.

Nadto kwestią sporną jest co obejmuje owo „pogorszenie stanu zdrowia”. Z analizy ustawy wynika, że chodzi wyłącznie o pogorszenie się ustalonych w pierwotnej decyzji urazów tzn. zwiększenie procentowego uszczerbku na zdrowiu z tych samych tytułów (np. złamania ręki). Z pewnością nie ma możliwości w ramach tej procedury ustalenia stałego uszczerbku na zdrowiu w miejsce długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwestią sporną jest natomiast czy pogorszenie może też obejmować powstanie innych uszczerbków na skutek wadliwego funkcjonowania organu (np. wadliwie funkcjonujący narząd powoduje „zepsucie” innych organów i narządów).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s