Brak badań lekarskich a wypadek przy pracy

marcelo-leal-664865-unsplash

Marcelo Leal

Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracownika na wstępne i okresowe badania lekarskie. Częstotliwość okresowych badań uzależniona jest od rodzaju pracy i środowiska, w którym ją świadczymy np. mikroklimatu, hałasu, pracy przy komputerze. Co ważne, pracodawca ma zakaz dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Pracodawcy grozi grzywna w kwocie od 1.000 zł do 30.000 zł za złamanie powyższego zakazu.

W praktyce często pracownicy wykonują pracę bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Pracodawca zapomina, że należy wysłać pracownika na badania lub odświeżyć badania pracownika. Jaki wpływ na ustalenie  wypadku przy pracy ma brak aktualnych badań pracownika? Czy okoliczność ta ma jakieś znaczenie?

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt I PK 235/14) w następujący sposób: „Skoro za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy może być uznane dopuszczenie pracownika do pracy na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego (chociaż zawierającego błędną ocenę co do zdolności pracownika do pracy na określonym stanowisku pracy), to tym bardziej za taką przyczynę może być uznane dopuszczenie pracownika do pracy w ogóle bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. (…) Już samo naruszenie przez pracodawcę zakazu wynikającego z art. 229 § 4 k.p. może stanowić zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, nawet bez przeprowadzania szczegółowej oceny czy pracownik mógł – ze względu na stan zdrowia (ewentualne schorzenia samoistne) – pracę tę wykonywać. ”

Podsumowując, brak badań lekarskich pracownika, który wykonuje prace, będzie działać zawsze na korzyść pracownika przy ustalaniu okoliczności wypadku przy pracy. Nawet jeżeli pracodawca skierował pracownika na badania i pracownik nie wykonał jeszcze badań, pracodawca nie powinien dopuścić go do pracy. Jeżeli jednak za przyzwoleniem pracodawcy pracownik wykonuje prace bez ważnych badań, to brak badań może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s