Mężczyźni częściej poszkodowanymi w wypadkach przy pracy z 2016 roku

guilherme-cunha-222318-unsplash

Guilherme Cunha

Komu częściej przytrafiają się wypadki przy pracy? Kobietom czy mężczyznom?

Mężczyźni stanowią aż 62,30 % wszystkich poszkodowanych w wypadkach przy pracy z 2016 roku. Udział kobiet w ogólnej liczbie poszkodowanych wynosi 37,7 % i w stosunku do roku 2015 zwiększył się o 0,4 %.

Nie sposób uznać, aby dominacja mężczyzn w tych statystykach wynikała z większego zatrudnienia mężczyzn. W 2015 roku udział kobiet i mężczyzn w rynku pracy był prawie równy (kobiety stanowiły 48,6 % zatrudnionych). Przyczyn należy raczej poszukiwać w rodzaju wykonywanej pracy. Mężczyźni częściej są zatrudniani w sektorach z największym odsetkiem wypadków przy pracy (np. górnictwo).

Najczęściej poszkodowanymi w wypadkach przy pracy są mężczyźni w wieku 25-34 lata. Na drugim miejscu znajdują się mężczyźni z przedziału wiekowego 34-44 lata. Mężczyźni najczęściej pracują na stanowiskach związanych szeroko pojętą obsługą maszyn, górnictwem i budownictwem.

W przypadku kobiet, grupę z największą ilością wypadków przy pracy stanowią kobiety w wieku 45–54 lata, których praca polega również na obsłudze maszyn. W grupie tej znajdują się także różnego rodzaju specjalistki oraz pomoce domowe i sprzątaczki.

Pracownicy w wieku 24-44 lata przodują w wypadkach powodujących ciężkie i lekkie uszczerbki na zdrowiu. Natomiast wypadki śmiertelne najczęściej dotyczą pracowników w wieku 45-54 lata.

Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2016-r-,4,10.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s