Jednorazowe odszkodowanie dla rodziny zmarłego w wypadku przy pracy

mike-scheid-704840-unsplash

Mike Scheid

Wypadek przy pracy nosi miano śmiertelnego, jeżeli ubezpieczony zmarł w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku przy pracy, w związku z urazami powstałymi w tym wypadku. Rodzinie ubezpieczonego przysługuje wówczas jednorazowe odszkodowanie od ZUS.

Uprawnionymi członkami rodziny są:

– małżonek (chyba, że orzeczono sądownie separację),

– dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki uzyskania renty rodzinnej;

– rodzice, osoby przysposabiające, macocha oraz ojczym, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania albo jeżeli ustalone zostało wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

Co najważniejsze, jednorazowe odszkodowanie przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego niezależnie od stopnia przyczynienia się ubezpieczonego do spowodowania wypadku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2003 r., sygn. akt II UK 194/02).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s