W której branży jest najwięcej poszkodowanych w wypadkach przy pracy?

jezael-melgoza-326121-unsplash

Jazael Melgoza

Są prace mniej i bardziej niebezpieczne. Jak to wygląda w statystykach?

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2016 r.” wynika, że najwięcej poszkodowanych w następstwie wypadków przy pracy wykonywało pracę w sektorze przetwórstwa przemysłowego. W tym sektorze najbardziej wypadkową branżą była produkcja artykułów spożywczych i produkcja artykułów metalowych, z wyłączeniem urządzeń i maszyn.

Drugim sektorem z największą liczbą poszkodowanych jest handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów, natomiast trzecim opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Warty uwagi wynik wystąpił w sekcji budownictwo, bowiem liczba pracujących w 2016 roku wzrosła o 4,7 %, a liczba poszkodowanych zmniejszyła się aż o 5,3 % w porównaniu do 2015 roku.

O walorze niebezpieczeństwa danego sektora świadczy jednak nie sama ilość poszkodowanych, a ilość poszkodowanych w stosunku do liczby osób pracujących. Do najbardziej niebezpiecznych sektorów należą:

  • dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja,
  • górnictwo i wydobywanie,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna,
  • przetwórstwo przemysłowe.

Tak jak wszystkie prace fizyczne nie budzą zdziwienia, tak sektor pomocy społecznej jest pewnym zaskoczeniem. Na czym mogłyby polegać te wypadki przy pracy? Może agresywni podopieczni? Czy czytelnicy mają jakieś korzyści?

 

Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2016-r-,4,10.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s