Wypadek przy pracy w pierwszym dniu pracy – czy otrzymam świadczenia?

mikito-tateisi-333584-unsplash

Mikito Tateisi

Czytelnik bloga zadał mi następujące pytanie: Czy otrzymam świadczenia jeżeli wypadek przy pracy wydarzył się w pierwszym dniu wykonywania pracy?

Odpowiedź brzmi: TAK 🙂

Ustawodawca zastrzegł w ustawie, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu. W związku z tym znaczenie ma wyłącznie podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu w dniu wypadku przy pracy, a nie to ile dni już pracujemy.

Co więcej, w przypadku niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku przy pracy, zasiłek chorobowy przysługuje już od pierwszego dnia niezdolności.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której na podstawie odrębnych przepisów w okresie niezdolności do pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy. Znajduje to jednak rzadkie zastosowanie.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100 % kwoty będącej podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Jest to ukłon ustawodawcy w stronę poszkodowanych w wypadkach przy pracy, bowiem w razie „zwykłej” niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80 % podstawy wymiaru.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s