Zaległości w ZUS a wypłata świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego

Nusrin 2

Nusrin 2

Niektórzy mają problem z terminowymi płatnościami, czasami z braku pieniędzy a czasami po prostu z roztargnienia… Co jeżeli mamy zaległości w ZUS a żądamy świadczeń w związku z wypadkiem przy pracy? Czy ZUS może nam odmówić wtedy wypłaty?

Dla osób, które same opłacają składki społeczne, prawodawca przewidział odrębne regulacje w sprawie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu chorobowy zawodowej. Do osób tych należą osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchowni będącym płatnikami składek na własne ubezpieczenia. Regulacje te obejmują także członków rodzin ww. podmiotów.

Odrębność ta polega na tym, że jeżeli w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu chorobowy zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przekraczają 6,60 zł, osobom tym nie przysługują świadczenia do czasu spłaty całości zadłużenia. Regulacja ta dotyczy następujących świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, jednorazowego odszkodowania, kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Co więcej, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku lub dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń, prawo do tych świadczeń przedawnia się! 

2 uwagi do wpisu “Zaległości w ZUS a wypłata świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego

 1. dzień dobry. a czy wctakiej sytuacji zus informuje obtuch zaleglosciach. bo procedura moze tewac wiecej jak pol roku. chyba ze trzeba razem z wnioskiem skladsc o zaswiadczenie o niezaleganiu.

  Polubienie

  • Dzień dobry,
   ZUS bardzo często nie nadąża z wydawaniem decyzji o zaległościach w składach przed terminem ich przedawnienia. Dla zabezpieczenia swojego interesu złożyłabym wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s