Brak informacji od pracodawcy o ryzyku zawodowym jako współprzyczyna wypadku przy pracy

lalo-758625-unsplash

Lalo

Ryzyko zawodowe – hasło znane wszystkim. Są zawody, których wykonywanie jest groźne dla zdrowia. Najlepszy przykład – górnik.

Z statystyk wynika jednak, że cały sektor przemysłu jest najbardziej niebezpieczny. Czasami możemy zdawać sobie z tego sprawę, a czasami nie. Taka zwykła nieskomplikowana linia produkcyjna na pierwszy rzut oka może wydawać się całkiem bezpieczna.

Co jeżeli podejmiemy taką pracę bo będziemy myśleć, że nie stwarza ona zagrożenia a nikt nie wyprowadzi nas z błędu? Czy jak dojdzie do wypadku możemy mówić o tym, że brak wiedzy był jego współprzyczyną?

W kodeksie pracy ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

W sytuacji spowodowania przez pracownika wypadku przy pracy poprzez naruszenie zasad ochrony przed zagrożeniami, należy zbadać czy pracodawca poinformował o tych zasadach a także o ryzyku zawodowym pracownika. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się ze swojego obowiązku, nie będzie można pracownikowi przypisać wyłącznej winy w spowodowaniu wypadku. To natomiast pozwoli pracownikowi na zachowanie praw do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s