Rozpoczęcie pracy w stanie nietrzeźwości

eeshan-garg-263528-unsplash

Eeshan Garg

Co jeżeli pracownik był pijany już w momencie gdy przyszedł do pracy? I co więcej rozpoczął jej wykonywanie? Kto będzie winny za wypadek przy pracy? Czy to będzie wypadek przy pracy?

Analizując zagadnienie wpływu nietrzeźwości pracownika na winę za wypadek przy pracy natrafiłam na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2006 r. (sygn. akt I UK 127/05). Sąd Najwyższy zajmował się sprawą, w której pracownik zmarł na skutek prowadzenia koparki w stanie nietrzeźwości (ponad 3 promile alkoholu we krwi). Co najistotniejsze pracownik ten w momencie przyjścia do pracy był już nietrzeźwy. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku przedstawił następujące stanowisko:

 „Związek zdarzenia z pracą ma charakter normatywny. O tym, czy nastąpiło ono w związku z wykonywaniem pracy nie decyduje zatem faktyczne, fizyczne przebywanie w miejscu świadczenia pracy, bowiem samo fizyczne stawienie się w miejscu pracy nie wyczerpuje treści obowiązku świadczenia pracy, jeżeli pracownik nie jest gotowy do jej wykonywania. Świadczenie pracy w rozumieniu ustawy wypadkowej nie może być rozumiane jako samo przebywanie w zakładzie pracy, fizyczna tam obecność pracownika, ale pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy. Warunkiem pozostawania w dyspozycji pracodawcy jest gotowość pracownika do pracy – subiektywny zamiar wykonywania pracy i obiektywna możliwość jej świadczenia. Nietrzeźwość pracownika wyłącza z istoty rzeczy jego gotowość do pracy. Pracodawca nie tylko nie może w takim przypadku dysponować osobą pracownika, ale zobowiązany jest odmówić dopuszczenia go do pracy. Ponadto, samo doświadczenie życiowe podpowiada, iż spożycie tak dużej ilości alkoholu wyłącza możliwość świadczenia pracy. Okoliczności przedmiotowego wypadku świadczą, że poszkodowany pracownik w chwili nieszczęśliwego zdarzenia miał w znacznym stopniu wyłączoną świadomość. Stan psychofizyczny poszkodowanego w związku z nadużyciem alkoholu powodował, że nie był on w stanie wykonywać prawidłowo jakichkolwiek czynności życia codziennego. Oceniając wyżej wskazane okoliczności sprawy, uznać należy za chybione stanowisko sądów niższych instancji, iż fakt, że w chwili podjęcia pracy ojciec wnioskodawców był w stanie nietrzeźwości, nie daje podstaw do stwierdzenia, że doszło do zerwania związku z pracą, wywodzone z samego faktu, że pracownik świadczył pracę i uległ wypadkowi.”

Sąd Najwyższy w tym orzeczeniu stanął na stanowisku, zgodnie z którym stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości powoduje od razu zerwanie związku z pracą, nawet w przypadku jej wykonywania. Spowodowanie wówczas przez nietrzeźwego pracownika  wypadku noszącego cechy wypadku przy pracy nie będzie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s